_MG_3113_edited.jpg

איך הגעתי לנגרות, ולמה זה אמור לשנות לכם (זה משנה)

תמיד אהבתי להכין ולתקן דברים. תמיד היו לי שאלות. את התשובות מצאתי בסוף דרך הידיים.


עברתי בהרבה תחנות, שכללו פסיכומטרי שננטש לטובת שנים כתלמיד ישיבה, ניגוני רחוב בירושלים ומגורים ביוון כנגן ומורה של מוסיקה מסורתית.

עם הנגרות התחלתי כי חבר אמר "שמע, לך מתאים להיות נגר". וואלה צדק. עשיתי קורס של משרד העבודה בירושלים ומאז הנגרות היתה בשבילי תחביב, אבל לא משהו רציני. אני זוכר שפעם במהלך הקורס ראינו תמונות של נגרות יפנית ואמרתי שאני חייב לסוע לשם יום אחד... לא ידעתי אז עד לאיפה זה יוביל אותי (עדיין חולם לטוס ליפן אגב).

בגיל 28 (אומרים שזאת השנה שהכוכבים בועטים לך בתחת) ידעתי שאני צריך לקחת החלטה רצינית לגבי מה אני רוצה להתמחות בו בחיים. זה הוביל לשנתיים בהם ביליתי כתלמיד ולבסוף כ "Resident Craftsman" בבית הספר "
Inside Passage" בקנדה, תחת הדרכתו של מורי Robert Van-Norman. רוברט היה תלמידו של הנגר המפורסם James Krenov, אשר בתורו למד בשוודיה ופיתח סגנון ייחודי משלו. בשנות השבעים הוא שב ללמד בארצות הברית ופרסם כמה ספרים שנתנו להרבה אנשים תקווה שעוד אפשר ליצור באמת מהלב.

רוברט היה אח האנשים האלה. הוא סיפר לנו פעם שהוא מכר את הבית שלו בקנדה ועבר עם אשתו לשנה לארה"ב כדי ללמוד עם קרנוב. אחר כך קרנוב היה מעביר שיחות דרך הטלפון לתמידים אחת לשבוע. אנחנו כבר שמענו את השיחות האלה בהקלטות - קרנוב נפטר ב 2009 והותיר אחריו מורשת חזקה מאד.

זה היה במהלך הסמסטר הראשון שלי שם, עמדתי במטבח והתקנתי לי ארוחת ערב, ופתאום העיניים שלי התמלאו דמעות, וידעתי שמצאתי את המקום שלי שלי בעולם, את האדמה לרגלי. מזל שאפשר לשאת את האדמה הזאת גם הביתה לכאן.
 

למדתי שרהיט יכול להיות שירה. אנחנו יורדים לפרטים, כי החיים עשויים מהם, ושווה לחיות את החיים האלה. כשמישהו יפתח מגירה בארונית שבניתי, ויריח את העץ המשובח, ויוציא אותה ויראה שגם הגב שלה נעשה באהבה, שהוא נעים לעין ולאצבע - הוא ידע שהייתי שם, והיה לי אכפת. באמת היה לי אכפת. ככה, אולי, גם השארתי משהו אחרי.

אחרי התקופה הארוכה בקנדה, רוברט ביקש ממני לכתוב עדות על בית הספר. תוכלו לקרוא אותה כאן
.


סגנון העבודה שלנו מנסה להיות קשוב להלכי הרוח הפנימיים - לא רק כי זה רומנטי ורוחני (זה באמת ככה), אלא מתוך ההבנה שככה נבנים דברים ממש ממש טובים. ברמת הטכניקה, זה אומר שילוב של מכונות נגרות קלאסיות וכלים ידניים ושולחן נגרים מסורתי כדי להנות מהטוב שבכל העולמות.

 

זה לא תמיד קל - לפעמים אתה מקבל שיקוף בדיוק למצב שאתה נמצא בו - חסר סבלנות, לא נוכח ואפילו טיפש. ובדרך כלל שם גם קורות הטעויות.

ומצד שני, הקסם הזה, הרגעים האלה שהכל עובד בהרמוניה, אתה והכלים והעץ תחת ידיך, וימים שלמים עוברים בלי לשים לב - זה המקום שמרגש אותי, שגורם לשערות שלי לסמור לפעמים כשאני מלמד או עובד, שנותן לי תחושת משמעות שהיא לב העניין מבחינתי.

 

את זה אני רוצה ללמד ולעזור לאנשים לגלות. ולכן בית הספר הזה קיים.

קיבוץ משמר השרון

עמק חפר