מן העמק אל ההר

חצי שנה, יום בשבוע, ארבע שעות

(סה"כ 24 מפגשים)

4 משתתפים בקבוצה

1300₪ לחודש

_MG_2905.jpg

"אחדים מאיתנו משתוקקים שיהיה לנו משהו אחד, איפשהו, שיתן לנו הרמוניה ותחושת עמידות… משהו שלאורך השנים נעשה יפה יותר ויותר. משהו שנוכל להוריש לילדינו."

- ג'יימס קרנוב -

תוכן הקורס

בניית מקצועת עץ:

מקצועת זווית גבוהה בסגנון קרנוב, לשימוש רב-תכליתי. לימוד צורת העבודה ושימוש מיידי לצורך בניית ארונית.

בניית ארונית אישית:

- פריסה והבנה של טקסטורות העץ, בחינת פרופורציות ועוביים

- הכנת וחיבור שלדה

- בניית גב בשיטת "מסגרת ומילואה"

- הכנת והתקנת מתלי קיר ממתכת פליז

- גילוף וחיבור מתלי מפתחות מעץ

- הכנת העבודה לגימור תוך תשומת לב לפרטים

- שיטות גימור שונות

"מן העמק אל ההר" מיועד להעמיק את הידע והיכולות למי שכבר התנסה במלאכה בסגנון שלנו. הוא נבנה כיחידת המשך לקורס הבסיס "מסע ראשון" או כקורס מתקדם לבעלי נסיון בסגנון עבודה זה. במהלך הקורס נבנה מקצועת עץ אישית וארונית לתלייה על הקיר.

 

לעבודת עץ פנים רבות. אנחנו ננסה לראות אותה כאפשרות לקשר האינטימי בין האדם לחומר, לכליו, לסביבתו ובעצם לעצמו. זאת מתוך הבנה שהכל מתחיל בחוט הקושר בין הלב, המבט, הידיים והחומר בו בחרנו. הנוכחות הזאת היא הכרחית לכל מקום אליו נרצה להגיע בדרך הזו.  אנחנו נרכוש מיומנויות וצורת חשיבה שיאפשרו לנו לבנות כל רהיט שנרצה בעתיד.

 

מתוך כך הדגש הגדול שלנו יהיה על כלים ידניים שהתפתחו במשך הדורות ומאפשרים ירידה לפרטים שמכונות ונייר זכוכית אינם מסוגלים להם. ביחד נצא להרפתקה של סבלנות, תשומת לב והקשבה. נרכוש הבנה והרגלים נכונים לעבודה טובה, רגישה ומשמעותית.

 

מתוך רצון לתת חופש בחירה לגבי השקעה נוספת ובשביל ליצור סביבת עבודה אידיאלית, כל אחד מכם ימצא סדנה מטופחת; שולחן נגרות מסורתי אישי וכלי עבודה ידניים ברמה גבוהה, מתקן השחזה אישי ואביזרים נלווים שנבנו כאן בסדנה. כמו כן יסופק העץ וכל החומרים הנצרכים ללא תוספת תשלום.

מדובר על קורס מעמיק שידרוש תשומת לב, מוכנות לעבודה בלתי מתפשרת וסבלנות.

השיטה בה אני עובד ומלמד מבוססת על מה שלמדתי ממורי רוברט ואן-נורמאן בבית הספר "Inside Passage" בקנדה, שלמד ממורו - נגר האומן ג'יימס קרנוב, וכן הלאה בדורות. קראו כאן על בית הספר ועלי.

הנושאים הנלמדים

הבנת מתכות והשחזה

השחזה והכנת הכלים הם הבסיס לעבודה אפקטיבית ומהנה. הלהב הוא נקודת המפגש הממשית ביותר שיש לנו עם העץ וככל שהוא מדויק יותר כך העבודה מדויקת יותר. תכירו מקרוב את הלהבים השונים, שימושיהם ואת צורת השחזתם.

שימוש במקצועה

מקצועת הבלוק ("Block plane") נראית לא מתיימרת אבל הורסיטליות שלה עצומה. בעזרתה תפיקו את תלתלי העץ הראשונים שלכם (להבדיל מאבק השיוף) ותבינו איך ניתן להשתמש בה לעיצוב העץ, יצירת מישור, טיפול בקצוות ויצירת פאזות, ניקוי והכנת משטח נוצץ ומספק לגימור.

בניית מקצועת עץ
מקצועת העץ היא כלי עתיק מאד. אתם תבנו אחת משלכם. בנוסף לסיפוק שנלווה לבניית כלי משלך, מקצועת עץ נוחה מאד לשימוש. לכל צורך ולכל יד ניתן לבנות מקצועה מתאימה. כך, בניית מקצועות הופכת למשהו שמלווה אותך לאורך שנים. בניית המקצועה תקנה לכם ידע רב על סגנון העבודה ומצריכה הבנה תאורטית, שימוש בכלים שונים, מכונות ודיוק. בנייתה היא הזדמנות נפלאה ללמידה. חשוב מכל, קשה לתאר את העבודה שלנו ללא הכלי הנפלא הזה שתוך כדי האתגר של לימוד השימוש בו יוצר מרחב מאד אינטימי ואישי ופותח עולם שלם של אפשרויות.
במקביל לכך תכינו פטיש כיוונון למקצועה שדרכו תלמדו עוד טכניקות הרכבה ועיצוב.


הבנת התנהגות העץ
כל טקסטורה, צבע וכיוון סיבים יוצרים סיפור. כל עץ שונה מחברו, גם אם הם מאותו הסוג. דרושה כוונה כדי להביא לידי ביטוי את הפוטנציאל שיכול להיות חבוי גם במקומות לא צפויים. נלמד איך להתבונן על חתיכת עץ ולהבין אותה. מהם היתרונות של כל חתך, מה יקרה כשנחתוך ואיך העץ יתנהג מבחינת מראה ותזוזה. חיתוך עץ הוא חיפוש אחרי מה הוא אומר ואם הוא מתאים למה שאנחנו מחפשים.

בניית ארונית מפתחות

בשלב זה תוכלו לתעל את כל מה שלמדם אל פרוייקט בניית ארונית מפתחות לתליה על הקיר. היא תוכננה להיות דבר מקסים. דרכה תלמדו טכניקות חיבור, עיצוב וגימור; תתנו את ליבכם לעוד ועוד פרטים, תשמחו בהצלחות ותלמדו מהכשלונות, ותסיימו עם הרהיט הראשון  שלכם שנבנה בדרך המיוחד הזאת.

הדגשים בפרויקט יהיו:

פריסה ובחינה של טקסטורות העץ

בחינת פרופורציות ועוביים

הכנה וחיבור הגוף

גב בשיטת "מסגרת ומילואה"

התאמת וחיבור הגב לגוף הארונית

גילוף וחיבור מתלים מעץ למפתחות

הכנת והתקנת מתלי קיר ממתכת פליז

הכנת העבודה לגימור תוך תשומת לב לפרטים

גימור

אם אתם חשים שהעבודה הזאת מתאימה לכם, אני מזמין אתכם להצטרף אלי. הכל מוכן בשבילכם.

נגרות מסורתית