סדנת נגרות, קורס נגרות

קיבוץ משמר השרון

דרך חיים

מפגשים מתמשכים של פעם בשבוע

1200₪ לחודש

8:00-12:00 או 17:00-21:00

2-4 משתתפים בקבוצה (כל משתתף עובד על פרוייקט משלו)

"כשאנחנו מביטים ברהיט העשוי היטב - יש להביט היטב, ולחשוב מה משמעותו. לזכור שאין אלו רק פיסות עץ מחוברות יפה, אלא פיסה מחייו של הנגר ישר הדרך…"

- ג'יימס קרנוב -

התכנית מיועדת לבוגרי ״מסע ראשון״ או לבעלי ידע קודם לאחר שקנו הבנה מעמיקה יותר של העץ, הכלים והפרטים של נגרות האמן, ומוכנים לקחת על עצמם את הפרק הבא בסיפור. זאת נגשים על ידי בניית רהיט בעיצוב אישי (לאחר התייעצות והסכמה הדדית), או הליכה בדרכו של הנגר ג׳יימס קרנוב ובחירה באחת מיצירותיו לשחזור.

ההתחייבות היא על בסיס חודשי על מנת ליצור גמישות ואפשרות לתהליך ארוך טווח, בקצב אישי וברוח טובה.

 

כמסורת מורי רוברט, התנאים לפרוייקט הם: Small, simple, solid, sweet, sensitive and sensible.

 

כדי להמשיך במעלה הדרך אנחנו נבנה בקנה מידה יחסית קטן, מה שיאפשר לנו להתרכז בפרטים. שמירה על פשטות אין משמעותה חוסר עניין; ההפך הוא הנכון. כמאמר דייויד פאי, מלאכה טובה היא כזו שככל שאנו מתקרבים אליה אנחנו מגלים יותר. גישה זו תעזור לנו ללטש את היכולות אותן רכשנו ולהתרכז בלעשות בפשטות את הטוב ביותר שאנו מסוגלים אליו. זאת מבלי להיות מוצפים במשטחי עבודה גדולים ומחברים מסובכים מדי או בתהליך עיצוב ארוך מידי. כמובן, אנחנו שואפים לאתגר את עצמנו, אך בצורה בה לא נשכח את הלב בעבודה.

 

אנחנו מחפשים הרמוניה במשקלים ובגדלים של הפרוייקט שלנו. במקרה של שחזור יצירה, תהליך זה כבר נעשה על ידי רב אמן, מה שמאפשר לנו להתרכז בניסיון לעשות את עבודתנו הטובה ביותר; כזו שנעשית עם ידיים רגישות ועם עין בוחנת, וחשוב מכך כזו שבאה מהלב עם כבוד לחומר. בתוך כך יתאפשר גם מרחב בשילוב עצים נוספים, פרשנויות ושינויים אישיים של העיצוב המקורי.

אנו זקוקים למצוא את הקצב הנכון לנו, למצוא נקודות ממשק נכונות עם מלאכתנו, במיוחד בזמנים של קצב מהיר וחוסר מחשבה. אנו צריכים לעבוד בזהירות וביעילות. לכבד את החומר שלנו דרך הבחירה בו, הבנת תנועתו והעבודה איתו ללא פשרות.

כדי להפוך לבעל מלאכה שלם, זה שמעצב וגם בונה, אנו נקראים לעדינות העוצמתית הזו.

עץ יקר ערך ומיוחד מגיע בכמויות מוגבלות. אנו נעבוד עם כמה פרוסות עץ מיוחדות המתאימות זו לזו, מתוך רצון לשמור על מראה הרמוני וייחודי ביצירה. את הפרוסות נבחן בסקרנות, נתכנן ונבחר מהן את כל החלקים לעבודה. זאת בזמן שאנו מתרגלים ומוצאים איזון בריא ונכון בין עבודת יד למכונות.

לכל עץ יש מנגינה אחרת. איך מרגישה המקצועה שלי על העץ הזה? איך נראים התלתלים היוצאים ממנה? איך מגיב הגדע המסויים הזה למפסלת שלי? איך נראית איכות הטקסטורה שלו לאחר מעשה? החוויה היא שונה לחלוטין. האם זווית החיתוך שלי חדה או כהה מידי? לפעמים צריך להפעיל כח, לפעמים להאט עוד יותר. אנו נדרשים לתשומת לב, לסקרנות בזמן העבודה. אלה הופכים את התהליך למהנה, זורם ויעיל יותר, יחד עם התבססות על ניסיון העבר. מהם השלבים הבאים? אילו כלים ותהליכים אנו צריכים כדי לבצע אותם? איך אפשר להיות תמיד מוכנים? איך נגיע מכאן הביתה, אל הרהיט המיוחל? אלו חלק מהשאלות עליהן נתחיל לענות בדרך החיים המשותפת הזאת.