דרך חיים

נפגשים פעם בשבוע לטווח הארוך

ימי שישי, משמונה בבוקר ועד מתי שרוצים

עד 4 משתתפים - כל משתתף עובד על פרוייקט משלו

"כשאנחנו מביטים ברהיט העשוי היטב - יש להביט היטב, ולחשוב מה משמעותו. לזכור שאין אלו רק פיסות עץ מחוברות יפה, אלא פיסה מחייו של הנגר ישר הדרך…"

- ג'יימס קרנוב -

התכנית מיועדת לבוגרי ״מסע ראשון״ או לבעלי ידע קודם לאחר שקנו הבנה מעמיקה יותר של העץ, הכלים והפרטים של נגרות האמן, ורואים את עצמם ממשיכים בהתעמקות לטווח הארוך.

ההתחייבות היא על בסיס חודשי כדי ליצור גמישות ולאפשר עבודה בקצב אישי וברוח טובה.

יחד עם האפשרות לחופש, כן יש קווים מנחים לסגנון העבודה שהסדנה מותאמת אליו - בעיקר עבודה עם עץ מלא, עם חיבורים מסורתיים, ובקנה מידה לא ענק :)

שמירה על פשטות אין משמעותה חוסר עניין; ההפך הוא הנכון. כמאמר דייויד פאי, מלאכה טובה היא כזו שככל שאנו מתקרבים אליה אנחנו מגלים יותר. גישה כזאת עוזרת ללטש את היכולות ולהתרכז בלעשות בפשטות את הטוב ביותר שאנו מסוגלים אליו.

 

אנחנו מחפשים הרמוניה במשקלים ובגדלים של הפרוייקט שלנו. במקרה של שחזור יצירה, תהליך זה כבר נעשה על ידי רב אמן, מה שמאפשר לנו להתרכז בניסיון לעשות את עבודתנו הטובה ביותר; כזו שנעשית עם ידיים רגישות ועם עין בוחנת, וחשוב מכך כזו שבאה מהלב עם כבוד לחומר. בתוך כך יתאפשר גם מרחב בשילוב עצים נוספים, פרשנויות ושינויים אישיים של העיצוב המקורי.

אנחנו צריכים למצוא את הקצב הנכון לנו, למצוא נקודות ממשק נכונות עם המלאכה, במיוחד בזמנים של קצב מהיר וחוסר מחשבה. לעבוד בזהירות וביעילות. לכבד את החומר שלנו דרך הבחירה בו, הבנת התנועה שלו, מה הוא מבקש ממני ואומר תוך כדי שאני עובד עליו, והעבודה איתו ללא פשרות.

כדי להפוך לבעל מלאכה שלם, זה שמעצב וגם בונה, אנו נקראים לעדינות העוצמתית הזו.

עץ הוא חומר יקר ערך ומיוחד מגיע בכמויות מוגבלות. אני בדרך כלל עובד עם כמה פרוסות עץ מיוחדות המתאימות זו לזו, מתוך רצון לשמור על מראה הרמוני וייחודי ביצירה. את הפרוסות נבחן בסקרנות, נתכנן ונבחר מהן את כל החלקים לעבודה. כל פרוסה מבקשת משהו אחר, אולי היא לא מתאימה לרהיט שאני מדמיין, אולי צריך לשנות את העיצוב כדי שיתאים יותר לעץ שמולי. ככה אנחנו מתרגלים ומוצאים איזון בריא ונכון בין עבודת יד למכונות, עושים כבוד לחומר ויוצרים רהיטים שנעים לשהות במחיצתם.

לכל עץ יש מנגינה אחרת. איך מרגישה המקצועה שלי על העץ הזה? איך נראים התלתלים היוצאים ממנה? איך מגיב הגדע המסויים הזה למפסלת שלי? איך נראית איכות הטקסטורה שלו לאחר מעשה? החוויה היא שונה לחלוטין. האם זווית החיתוך שלי חדה או כהה מידי? לפעמים צריך להפעיל כח, לפעמים להאט עוד יותר. אנו נדרשים לתשומת לב, לסקרנות בזמן העבודה. אלה הופכים את התהליך למהנה, זורם ויעיל יותר, יחד עם התבססות על ניסיון העבר. מהם השלבים הבאים? אילו כלים ותהליכים אנו צריכים כדי לבצע אותם? איך אפשר להיות תמיד מוכנים? איך נגיע מכאן הביתה, אל הרהיט המיוחל? אלו חלק מהשאלות עליהן נתחיל לענות בדרך החיים המשותפת הזאת.

סדנת נגרות, קורס נגרות

קיבוץ משמר השרון